Obezitenin Ardından Yenilenme Zamanı

Plastik cerrahide son dönemin özel ilgi alanı olan post bariatrik cerrahi, yaygın vücut deformiteleri, gevşemeler ve sarkmalar için tercih edilmektedir. Vücut şekillendirme operasyonlarında gözde bir yöntem olmaya başlayan bu teknikle özellikle obeziteden kurtularak aşırı kilo vermiş hastaların istedikleri vücut biçimine kavuşması sağlanmaktadır.

Uygun vücut kitle indeksi ve metabolik duruma ulaşmış hastalarda, vücut deformasyonlarının en büyük sebeplerinden olan hızlı kilo verme sonrası oluşan fazla deri, sarkma gibi sorunlar bu sayede giderilebilmektedir.

Hangi bölgelere ve ne şekilde uygulanır?

Obezite operasyonun ardından vücut deformasyonlarının en çok görüldüğü bölgeler; göğüs, göbek bölgesi, kalça, bacak içi, kollar ve sırttır. Obezite cerrahisi olarak da bilinen post bariatrik cerrahi ile buna paralel olarak yüz germe, kol germe, göğüs toparlayıp dikleştirme, popo kaldırma ve dolgunlaştırma, karın, sırt ve bel germe, bacak germe operasyonları belli bir sıralama içinde yapılmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre, kişiye özel olarak planlanan post bariatrik uygulamalarla bir ya da birkaç seansta, karın, bel ve kalçadaki sarkmalar bir arada tedavi edilmektedir.

Cerrahi müdahale esnasında fazla cilt dokusu çıkarılarak germe işlemi yapılmaktadır. Bunların yanında meme, kol, bacak, yüz ve boyun bölgelerinde de cerrahi işlemler uygulanabilmektedir. Genel anestezi altında ortalama 3-4 saat arasında süren bir operasyonun ardından body lifting cerrahisi de uygulanmaktadır.

Beden alanlarını şekillendirmek için tamamlayıcı görev yapan bu yöntemin öncesinde hastanın ideal kilosunu bulması gerekmektedir. Bu operasyonun süresi yapılan cerrahinin yaygınlığına göre 4-6 saat almaktadır.

Operasyon sonrası süreç ve iyileşme

İyileşme süreci, hangi estettik cerrahi müdahalelerin uygulandığı ve hastanın genel sağlık durumuyla doğru orantılıdır. Daha az işlem ve prosedürün uygulandığı durumlarda aynı gün hastaneden taburcu olabilmek mümkünken, daha kapsamlı ameliyatlarda en az bir gece ila bir hafta hastane yatışı gerekebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Pandemi Sonrası Estetiğe Artan Talep

Post bariatrik cerrahide sarkan deri fazlalıkları bedenden uzaklaştırıldığı için kesilerin yapılması mecburidir ve izler kalabilmektedir. Ancak bunları iyileştirmek için sonrasında uygulanabilecek farklı tedavi seçenekleri de bulunmaktadır.